Jdi na obsah Jdi na menu
 


Britská kapela, která nese jméno Led Zeppelin, je všeobecně známá. Snad ji nikomu ani nemusím představovat. Musím Vás jenom upozornit, že Led Zeppelin mám hodně rád, a tak jejich historie bude velice subjektivně zabarvená.

1968 – 1969
V roce 1968 poprvé kapela Led Zeppelin hrála a koncertovala pod svým jménem. Dříve se potloukala po různých klubech a měnila neustále své jméno. Za zakládající členy by šel označit hlavně Jimmy Page, který si na pomoc přibral další společníky a to bubeníka Johna Bonhama a na klávesy mu hrál John Paul Jones. Jako zpěvák k nim přišel Robert Plant. Netrvalo dlouho a během jediného!!! měsíce nahráli svoje první album pojmenované jak jinak, než Led Zeppelin a do oběhu se dostalo těsně před koncem roku 1968. Album neslavilo žádný překvapivý úspěch, ale umístilo se celkem slušně v prodejnosti, proto Led Zeppelin objeli pár koncertů. Spíše se však celý rok připravovali a snažili se sehrát dohromady. Netrvalo však dlouho a vydali druhé album, které neslo zase překvapivý název a to Led Zeppelin II. Vyšlo zase až na konec roku. Tímto albem udělali pořádnou díru do světa. Samozřejmě se prosadili s písní Whole Lotta Love, která se vyšplhala na přední příčky jak britské tak americké hitparády a Led Zeppelin se prosadili i v jiných státech Evropy.

1970 – 1971
Led Zeppelin až v tomto roce pořádně slaví úspěch po CD Led Zeppelin II, kde se mimochodem objevil i můj nejoblíbenější singl a to The Lemon Song, který je opravdu výborný. Avšak Led Zeppelin neusnuli na vavřínech a nejenže se pouštějí do prvního turné po celé Evropě, ale i připravují další album s názvem Led Zeppelin IV. Album však vychází až v roce 1971 a to v listopadu. Album nese i jejich největší pecku jejich života a to Stairway to Heaven. Album dostalo i zlatou desku za prodej a píseň Stairway to Heaven dostalo ocenění jako klasika. A váže se k tomuto singlu taková malá zajímavost a to, že když si někdo zkoušel úvodní riff v obchodě na novou kytaru, tak musel zaplatit 5 liber jako pokutu. Zlý jazykovědé tvrdí, že se vybralo na těchto pokutách 100 000 liber. Navíc se stal text velice hraný v období hippie.

1972 – 1973
V roce 1972 je natolik kapela známá, že není pomalu jediného člověka, který by neslyšel její hit buď Whole Lotta Love nebo Stairway to Heaven a jejich písně se dostali i k nám za železnou oponu. Kapela si chvíli užívá zaslouženého odpočinku a připravuje se na další turné. Tentokrát se podívají i za velkou louži do USA a myslím, že i Brazílie, ale ruku do ohně za to nedám. V roce 1973 byl nafilmován první koncert Led zeppelin v Madison Square Garden. Tímhle teprve Led Zeppelin opravdu pořádně zbohatli a dokonce v tu chvíli začali uvažovat o svém nahrávacím studiu. Než se tak stalo, tak natočili další svoje album a to Houses Of The Holy, kde asi nejznámější písně jsou: Over The Hills And Far Away a Rain song. Jinak, i když album bylo vysoce kvalitní, nedosáhlo takové prodejnosti jako album Led Zeppelin IV, které se samozřejmě vyšvihlo díky Stairway To Heawen.

1974 – 1975
No a Led Zeppelin konečně založili v roce 1974 nahrávací značku Swan Song, ale na rok 1974 to je jinak vše. O Led Zeppelin je jen známo, že se stáhli do ústraní, aby pracovali na další desce, ale já si spíše myslím, že se na rok rozešli a dali si prostě delší pauzu. V roce 1975 vyšla další deska, tentokrát s názvem Physical Graffiti. na prvním disku úplně na konci zazní největší pecka jejich desky a to Kashmir. Představovat tuto píseň asi nemusím. Jsou na albu ještě další výborné písničky například Black Cauntry Women, ale ty se už nevyrovnají Kasshmiru. Takže pokud se Led Zeppelin na chvíli odmlčeli, tak se vrátili v plné síle a album Physical Graffiti se dlouho drželo na první příčce prodejnosti a oblíbenosti v Anglii a USA.

1976 – 1977
V letech 1976 se Led Zeppelin pustili do dalšího turné. není se čemu divit, když slavili úspěchy s předchozím albem. Proto se vydali po celé Evropě. Slaví jeden úspěch za druhým, aby se pak v roce 1977 stala obrovská tragédie. Syn Roberta Planta zemřel po žaludeční nemoci. Led Zeppelin drželi několika měsíční smutek. Trvalo dlouho než se Robert Plant sebral a znovu začal zpívat.

1978 – 1979
Bohužel Led Zeppelin ještě nehrají. Nevydávají žádné album a oficiálně si každý myslí, že se rozpadli. Robert Plant je v krizi a s ním i celá kapela. Jenže najednou nečekaně v roce 1979 vydává kapela další album, o kterém nikdo netušil, že se připravuje. Jmenuje se In Trought Out Door. Kde najdeme dvě velice kvalitní písničky a to: Hot Dog a hlavně All My Love, která je asi i známější. Jinak album patří spíše k průměru.
1980 – 1981
Budu začínat lehce netradičně a to protože rok 1980 je vlasntě ironicky konec pro kapelu Led Zeppelin. Přesně 25. září 1980 skončila náhle kariéra skupiny led Zeppelin a už nikdy se pořádně nevyhrabala zpátky na jeviště. Ve třicetidvou letech se pro pěkně prokalené noci udusil vlastními zvratky dynamický bubeník John Bonham. Zlý jazykovědé tvrdí, že vypil více jak třicetpět panáků v domě Jimmiho Pagea. Led Zeppelin tedy ohlásili konec své karíéry, protože si neuměli představit, že Johna někdo nahradil, který měl propracovanou techniku a výbornou show, při které například bubnoval jen holýma rukama (mesel mít pěkné modřiny) a při každém koncertu předvedl sólo Moby Dick. Kapela jenom naposledy vydala nevydané písničky pod názvem Coda v roce 1981

1982 – 1983
V červnu roku 1982 Robert Plant zahájil sólovou dráhu a ani už sklaní fanoušci nedávali jedinou šanci, že by se Led Zeppelin, kdykoliv mohla vrátit. Ostatní se také přidali do různých kapel, ale nikde nikdo nevydržel moc dlouho. Padlo období temna na všechny hrající. V roce 1983 vydává Robert Plant sólové album, které slavilo úspěchy po celém světě a udrželo se několik týdnů na předních albových hitparádách.

1984-1985
Rok 1984 jako kdyby vypadl z kalendáře. Ale v letech 1985 se zbylý členové kapely Led Zeppelin, Jimmy Page, John Paul Jones a dokonce bubeník Tony Thompson a baskytarista Paul Martines se sejdou 13. července ve Philadelphii a v rámci koncertu pro charitu Live Aid pro Etiopii zahrají půlhodinové vystoupení. Nutno upozornit, že asi členové kapely se necítili zrovna ve své kůži, protože se vystoupení nepovedlo. I tak je přišlo podpořit miliarda a půl televizních diváků.

1986-1987-1988-1989-1990-1991-1992-1993-1994-1995-1996
Nic nového ani převratného se v Led Zeppelin neděje. Každý si hledá svoji vlastní cestu a bývalý členové se usadili a založili rodiny. Občas přeběhli z jedné kapely do druhé. Jenom Jimmy Page svojí sólovou dráhou byl skoro stejně úspěšný jako s kapelou Led Zeppelin.

1997-1998
Rok 1997 byl přece jenom trošku zvláštní nebo aspoň malinko jiný než předchozích deset let. Na konci léta vydávají v Británii teprve první singl Led Zeppelin a to Whole Lotta Love, kterou nazpívala kepela již na začátku své existence. V listopadu pak BBC zveřejnilo archivní nahrávky zachycující členy Led Zeppelin a hlavně pak Johna Boldama. Nakonec pak ještě v letech 1998 vystoupili dvakrát na ! pražském! koncertu Robert Plant a Jimmy Page.

1999 – 2000
Recording Industry Association of America se v roce 1999 rozhodlo udílet Diamantové desky, kterou Led Zeppelin dostala za album Led Zeppelin IV, které nahráli v roce 1971, kde se objevili tyto písně:
1. Black Dog
2. Rock And Roll
3. The Battle Of Evermore
4. Stairway To Heaven
5. Misty Mountain Hop
6. Four Sticks
7. Going To California
8. When The Levee Breaks
Samozřejmě co si budeme povídat, Led Zeppelin hlavně získali diamantovou desku za píseň Stairway to Heaven, kdo z Vás ji slyšeli, tak moc dobře vědí, proč. Jenom v Americe se prodalo přes 17 MILIÓNŮ této desky, což je jasný důkaz oblíbenosti kapely.

2001–2002-2003
V Létě pak Robert Plant vydává své nejlepší sólové album Dreamland. Nakonec bych měl zmínit, že v roce 2003 vyšlo DVD a tři live CD. DVD obsahuje mnoho koncertů a nejvýznamnější z nich je kkoncert v londýnském Royal Albert Hall z ledna 1970. Zajímavostí je, že se DVD stalo historicky nejrychleji prodávaným DVD na světě. V České republice se prodalo cca tři tisíce kusů a u nás prodej více jak tří tisíc desek znamená platinový status.

Konec:
Je pravda, že Led Zeppelin nedopadli moc dobře a jejich kariéra, která mohla trvat klidně do teď nebo aspoň dvacet let, skončila po deseti letech. U kapel, které jsem probíral minule jejich sláva trvala a vlastně trvá do dnes, ale Led Zeppelin se zapsali do dějin, a jestli se na ně zapomene, tak na píseň, která by se mohla považovat za jejich hymnu se nezapomene snad nikdy. Určitě si aspoň poslechněte Stairway To Heaven, která mi tu právě hraje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

              
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nepřehánějte

(zodu, 18. 12. 2009 8:54)

styl Zeppelinů je už dnes tak trochu mimo a dá se od nich poslouchat jenom něco. Například vámi vychvalovaný Kashmir je už jen vzpomínka na rockové experimentování, nic víc.........

zeppelini

(Maruška, 24. 8. 2009 22:59)

Jsou nejlepší, miluju klavír v rock´n´rollu, celá IV. je prostě dokonalá, miluju Kasmir, The rain song, moby dicka a vůbec celou II., bomba, bomba, bomba, a přesto že mi bylo ai 14 když byl Plant v Praze, byl to pro mě největší zážitek!

Zeppelin

(Zuzka Martínková, 8. 8. 2008 11:23)

Led Zeppelin jsou nej!!!!!!!!!

ZEPPELIN

(lucik713, 24. 3. 2008 13:14)

AC-DC???? delas si srandu ne??jako podivej se na zpevaka napr-jeho rozsah,zpev...smaotne pisne jsou uplne odlisne a ne na jedno brdo jak u AC-DC,kvalitne to nemuzes vubec srovnavat....uplne jina liga

ZEPPELIN

(Tom, 22. 2. 2008 20:18)

vite ja si myslim ze sou fakt bomba a ze vpodstate sou to ,, kolegove" AC-DC , Stivieho Handrickse, atd....

Machři

(Milan Lapi, 2. 12. 2007 11:42)

LED ZEPPELIN jsou špičky hudby.Nic na ně nemá a nikdy mít nebude.Ať si ostatní poslouchaj zkurvenej hip hop,popíček,...Neveděj o co přicházej!!!

skvělá kapela

(Innuendo, 1. 12. 2007 9:14)

Led Zeppelin je moje druhá nejoblíbenější hudební skupina.Hned po Queen.
Byli skvělí.Plant je skvělý zpěvák a Bonham byl podle mě určitě jeden z nejlepších bubeníků historie.Škoda ho.

KNIHA

(lucik713, 23. 10. 2007 9:52)

mmmm:-Dmozna ke knizce pisu trosku pozdeji,ale nek se chci k ni vyjadrit...jak uz tady zaznelo jak jsou nechutni.jejich praktiky jsou celkem vtipne:-Dno jo je na case odhodit stud a koupit si chobotnicky a rybicky=)))))

koncert

(Hell, 18. 9. 2007 21:22)

lidi uz ste slyseli ze zeppelin da reunion 26 listopadu v o2 arene v londyme

Zeppelin

(Peggy, 13. 9. 2007 14:33)

Zeppelini jsou nejlepší skupina na světě a nikdy nebude žádná lepší. A kdo říká že ňáká lepší existuje tak je ......... no, to si domyslete..A Stairway to heaven je skvělá...

Title

(Patrick04, 12. 9. 2007 20:22)

Na kytaru

Jimmy Page

(Coudy, 12. 9. 2007 15:36)

Hoj................ na co hral Jimmy Page ??

Diky

heavy airship

(hell, 28. 8. 2007 11:29)

kouknete se taky na youtube a dejtesi tam heavy airship doporucuju soutam dobry sestrihi koncertu od roku 1971 az 1980 fakt sekouknete

problem

(Andre, 26. 8. 2007 13:38)

Mám problém s těmi kteří říkají že zeppelini jsou amíci zpadli jste na hlavu, protože jsou to britové ŠUPÁCI VYMAŠTĚNÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Only Zeppelin

(André, 26. 8. 2007 13:31)

Zeppelini jsou užasní kdo na ně nadává je kretén a Maaaaagor.Jsou prostě skvělí.Chtěl bych hrát jejich styl v kapele.zkuste mi říct nadávku na zeppeliny a rozkopu vám řiť!!!!!!!!!!!!!!

Title

(Patrick04, 23. 7. 2007 19:50)

No tak ten film sem taky viděl a byl super

knihaa

(hell, 22. 7. 2007 18:48)

jj kniha je velmi dobra ale dost vulgarni jak prinutili divku aby sukala se psem ale inak gooooooood kniha i kdyz si myslim ze se treba led zeppelin neobjevili v tv tak to neni pravda j nemate nekdo zaznamy z filmu the song remains the same 1973 a kolem toho filmu pls

jkhghv

(el barto, 13. 7. 2007 21:03)

ste kreteni totalne vymasteny. sou prece z Beloruska to kazdej dement vi :)))

Gramofon California

(Jaro, 8. 7. 2007 17:18)

Ahoj
vedel by si mi poradit kde by som nasiel nejake informacie pripadne fotky Gramofonu California?

Diki
foba@t-zones.sk
reklama@reklama.sk

Re: Jimmy

(Patrick04, 7. 7. 2007 22:11)

Vím vím četl jsme knížku led zeppelin schody do nebe