Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

AC/DC je australská hard rocková skupina, jedna z nejznámějších rockových skupin vůbec. Skupina vznikla v Sydney v prosinci 1973. Za dobu jejich existence se prodalo přibližně 100 milionů kopií jejich desek.

Skupina AC/DC vznikla v prosinci 1973 v Sydney. Založili ji bratři Angus a Malcolm Youngovi společně se zpěvákem Davem Evansem, bastytaristou Larry Van Knedtem a bubeníkem Colinem Burgessem a jejich první vystoupení bylo na Silvestra 1973.

Vznik názvu skupiny má 2 verze. Podle první si skupina začala říkat podle nápisu na transformátorech, podle druhé objevila nápis AC/DC na šicím stroji Youngovy sestry Margi. Zpočátku hráli převzaté skladby od Rolling Stones, Beatles nebo třeba Chucka Berryho. Název jim přinesl i nějaké trable, neboť v Anglii, kde se pak usídlily, se takto označovali lidi, kteří měli obojetnou sexuální orientaci.

Prvá dvě alba označovaná jako miniLP (nevím proč, když obě mají po 40 minutách) vyšla pouze v Austrálii a na Novém Zélandu - HIGH VOLTAGE (1975) a TNT (1975). Z nich pak byl vytvořen mix pro trh v USA, Evropě a Japonsku pod názvem HIGH VOLTAGE (1976). Pecka jako High Voltage, The Jack, TNT mají AC/DC v repertoáru dodnes. Ve stejném roce vychází album Dirty Deeds Done Dirt Cheap (Špatné skutky za babku), které se docenění (zejména v USA) dočkalo až v 80.letech. Rok na to vychází další výborné album LET THERE BE ROCK (Budiž Rock - 1977) a v roce 1978 pak LP POWERAGE, které už tak úspěšné nebylo. Svoje showmenství potvrzují na živáku IF YOU WANT BLOOD, YOU'VE GOT IT (Chcete-li krev, máte ji mít).

Jedno z nejúspěšnějších alb bylo Highway to Hell. Krátce na to (19.února 1980) byl zpěvák skupiny Bon Scott (v kapele od roku 1974) nalezen doslova upitý k smrti v zaparkovaném autě.

Písně, připravované pro nové (zatím bezejmenné) album už tak nemohl Bon Scott nazpívat. Po krátkém intermezzu, kdy bratři Youngové dokonce chtěli skupinu rozpustit, došlo k angažování nového zpěváka - Briana Johnsona, který přišel z britské glamrockové formace Geordie.

S Johnsonem v sestavě pak zčásti ještě Scottovy texty nahráli v novém aranžmá na komerčně nejúspěšnějším albu v historii kapely - „Back in Black“ (Návrat v černém), jehož se celosvětově prodalo na 21 miliónů kusů a je 5 nejprodávanějším albem všech dob.

A „návrat“ (byť v černém) byl víc než dokonalý. Album nabídlo deset velmi silných skladeb a následné turné patřilo k nejúspěšnějším v historii, o čemž svědčí i to, že byli pozváni jako headliners na kultovní festival MONSTERS OF ROCK v Doningtonu (to se jim pak povedlo ještě v letech 1984 a 1991).

Rok poté vychází nové album For Those About To Rock...We Salute You (Buďte pozdraveni rockeři), které už ale nemělo takový náboj jako album předchozí. Jenže AC/DC měli z čeho brát a tak roční turné opět dosáhlo monstrózního úspěchu, zvláště, když kapela na závěr pódiové show zařadily salvy z historických kanónů.

Ostatně koncertní show bylo a je dodnes to, v čem je kapela nejsilnější.

V roce 1983 vychází album Flick Of The Switch (Cvaknutí vypínačem), které je vyrovnané, a právě proto asi postrádá nějakou silnější skladbu. Ve stejném roce se s kapelou rozloučil její dlouholetý bubeník PHIL RUUD (1974-1983). 1984 ještě vyšlo minialbum '74 Jailbreak s pěticí skladeb s Bonem Scottem jako připomínka tohoto frontmana.

Přestože náhrada byla rovnocená - SIMON WRIGHT (ex-Uriah Heep) - kapela se dostala do útlumu a problémy jí provázely celá 80.léta. Následná alba, Fly On The Wall (Moucha na zdi - 1985), Who Made Who (Kdo koho stvořil - 1986, jednalo se o soundtrack ke Kingovo filmu MAXIMUM OVERDRIVE, kde se objevily pouze tři nové skladby) a Blow Up Your Video (Vyhoďte do povětří své video - 1988), rozhodně nikoho neoslnila. Problémy pak vyvrcholily v roce 1988, kde se s alkoholem potýkal starší z bratrů Youngových - Malcolm (musel dokonce do protialkoholní léčebny) za něhož na turné zaskočíl bratranec Stevie Young.Z kapely odchází bicman Wright. (Z tohoto období jsou i dvě vyjivší VHS CLIPPED - 1985 a WHO MADE WHO - 1986, které však nejsou ničím zajímavé)

Urovnání přinesl rok 1989 - za bicí usedá skin nevlastní vinou CHRIS SLADE (ex-Manfred Man's Earth Band) a kapela se uzavírá do studia. Rok 1990 přináší nové album The Razor's Edge (Na ostří hrany - 1990), které signalizuje návrat ke kořenům - blues a rock'n'rollu. Úvodní skladba Thunderstruck (Úder hromu) dodnes otevírá všechny koncerty a minimálně 3 skladby jsou pravidelně v koncertním playlistu. Nejmohutnější turné v historii kapely běží téměř dva roky a završením je nezapomenutelná - již zmiňovaná - monstershow v Doningtonu, jehož záznam vychází na CD, 2CD, VHS a DVD. Je to po If You… z roku 1978 teprve druhý oficiální záznam koncertu. Za zmínku ještě stojí účast na soundtracku filmového propadáku dnešního Californského guvernéra A. Schwarzeneggera LAST ACTION HERO, pro nějž připravily novou skladbu BIG GUN - a velice pěkný videoklip právě s velkým ARNOLDEM, který se netají obdivem k australským veteránům.

V roce 1994 se z ničeho nic objevuje ztracený syn PHIL RUUD a po krátkých námluvách nastupuje za bicí, což znamená padáka pro CHRISE SLADEA. A tak se znovu dostává do studia sestava z let 1980-1983, což má za následek album BALLBREAKER (1995). Podlouhých 15ti letech velice silné album s několika hitovkami (Hard as Rock, Whiskey on the Rock, Cesar, Ballbreaker a Boogie Man). Následné turné je poprvé zaválo i do českých luhů a hájů - a koncert v pražské Sportovní hale se velice vydařil. Koncertní záznam byl natočen v Madridu a vyšel na VHS a DVD pod názvem No Bull (1996).

Na další album se čekalo dalších pět let a tak bylo potřeba kapelu nějak připomenout. Došlo k tomu krabicovým vydáním vzpomínkových věcí na Bona Scotta. Čtyř a pěticédéčková kolekce nabídla koncertní záznam z roku 1977 (Live from Atlantic Studio), remastrovaný 2CD zvukový záznam z Paříže v roce 1979 (Let There Be Rock) - vyšel v roce 1980 v podobě VHS pod stejným názvem, kolekci nevydaných raritních záznamů se Scottem pod názvem VOLTS a v pěticédéčkové verzi pak ještě remasterovaná verze alba BACK IN BLACK z roku 1980. To vše bylo doplněno několika upomínkovými předměty - pěkný počinek pro sběratele.

V roce 2000 vychází nové album Stiff Upper Lip, které pokračuje v nastoupené cestě předchozího opusu. Několik hitů bylo (Satellite Blues, Safe in New York City či titulní Stiff upper lip) opět zfilmováno do klipů, album ocenila kritika i fanoušci a tak přišlo další obří turné, zaznamenané v podobě VHS a DVD STIFF UPPER LIP (natočeno v Německu). Album pak vyšlo znovu ještě jako 2CD, kdy na 1 disku je regulérně album a na druhém disku pak je singlová skladba CYBERSPACE + 5 live skladeb stažených ze záznamu NO BULL (1996) doplněno o tři výš zmiňované videoklipy.

Na doplnění je potřeba ještě uvést, že v letošním roce (2005) vyšla dvě DVD - Let There Be Rock (pozor nejedná se o stejnojmenný záznam z Paříže, ale o sestřihy z pěti koncertních záznamů z let 1976-79 - pokud ale nejste fanoušci skupiny, příliš nad kvalitou nezaplesáte) a 2DVD Family Jewels, kde na prvním disku najdete 20 skladeb se Scottem a na disku č.2 naopak 20 skladeb s Brianem Johnsonem (zde už naopak kvalita snímků - i když odpovídá době vzniku - je uspokojující až velmi dobrá a studiové záznamy prošly masteringem a vyčištěním). Obě DVD by určitě neměly chybět v regálů všech fandů, protože některé věci jsou opravdu k vidění poprvé.

Protože jsem se už zmínil o téměř všech oficiálních videozáznamech, doplňuji ještě kolekci na VHS AC/DC, která vyšla pouze u protinožců a obsahuje 9 klipů a koncertních záznamů z let 1975-79 a potom také VHS Live in Moscow, na které se AC/DC představily spolu s Metallicou a Iron Maiden v Moskvě v roce 1992.

21.května 1996 navštívili AC/DC i Česko, koncertovali v pražské Sportovní hale, v červnu 2001 pak vystoupili na Strahovském stadiónu.

Obrazek

             

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

AC-DC

(hopen, 12. 2. 2008 10:29)

Chci se zeptat?Je pravda že by AC-DC měly hrát letos v prace dík za odvpověď.

ojmkhQDSf

(kkkrqv@xdkrvl.com, 18. 12. 2007 21:54)

G94FrV <a href="http://ipvepwhvdmlh.com/">ipvepwhvdmlh</a>, [url=http://sozoodrlogig.com/]sozoodrlogig[/url], [link=http://eoiweizooood.com/]eoiweizooood[/link], http://xuynbjdzawfs.com/

DZhEUByaWkWOn

(James@yahoo.com, 25. 11. 2007 16:39)

Hello! try this links: <a href=http://video.4movievideoclip.com/sexy-girls-webcam-videos.html>sexy girls webcam videos</a>, [url=http://video.4movievideoclip.com/sexy-girls-webcam-videos.html]sexy girls webcam videos[/url], http://video.4movievideoclip.com/sexy-girls-webcam-videos.html sexy girls webcam videos, <a href=http://video.4movievideoclip.com/strip-tease-video.html>strip tease video</a>, [url=http://video.4movievideoclip.com/strip-tease-video.html]strip tease video[/url], http://video.4movievideoclip.com/strip-tease-video.html strip tease video, <a href=http://video.4movievideoclip.com/home-video-porn.html>home video porn</a>, [url=http://video.4movievideoclip.com/home-video-porn.html]home video porn[/url], http://video.4movievideoclip.com/home-video-porn.html home video porn, <a href=http://video.4movievideoclip.com/scat-videos.html>scat videos</a>, [url=http://video.4movievideoclip.com/scat-videos.html]scat videos[/url], http://video.4movievideoclip.com/scat-videos.html scat videos, <a href=http://video.4movievideoclip.com/amature-sex-video.html>amature sex video</a>, [url=http://video.4movievideoclip.com/amature-sex-video.html]amature sex video[/url], http://video.4movievideoclip.com/amature-sex-video.html amature sex video, <a href=http://video.4movievideoclip.com/free-amature-sex-videos.html>free amature sex videos</a>, [url=http://video.4movievideoclip.com/free-amature-sex-videos.html]free amature sex videos[/url], http://video.4movievideoclip.com/free-amature-sex-videos.html free amature sex videos, <a href=http://video.4movievideoclip.com/adult-video-on-demand.html>adult video on demand</a>, [url=http://video.4movievideoclip.com/a

None

(Tabachok@list.ru, 29. 10. 2007 22:07)

am really excited. Very nicely done. This will be my first time.
http://goodsunlimited.info/g40cq/womens-nordic-faux-fur-coats.html
http://goodsunlimited.info/g40cq/faux-fur-coats.html
http://goodsunlimited.info/g40cq/index.html
http://goodsunlimited.info/g40cq/childrens-faux-fur-coats.html
http://goodsunlimited.info/g40cq/index1.html